Opis opłat

  • Składka członkowska
    Zgodnie z §148 regulaminu ROD opłata uiszczana jest corocznie, w wysokości uchwalonej przez Krajowa Radę PZD na dany rok kalendarzowy, w terminie do 31 maja. Składka członkowska jest przeznaczona na funkcjonowanie organów PZD i podlega podziałowi według zasad określonych przez Krajową Radę PZD: 65% składki pozostaje do dyspozycji ROD, a 35% przekazywane jest do okręgowego zarządu i Krajowej Rady. Z części przekazywanej do OZ i KR odprowadzany jest także 5% odpis na fundusz Obrony Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

  • Opłata na inwestycje i remonty w ogrodzie
    Zgodnie z §149 regulaminu ROD opłatę w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego lub remontowego (partycypacja finansowa członka PZD w ogrodzie) uchwala walne zebranie. Wniosek Zarządu ROD powinien być przygotowany tematycznie na każde zadanie osobno i musi zawierać: nazwę zadania, przewidywany koszt, termin realizacji, system wykonawstwa oraz źródła finansowania. Rzadko kiedy środki finansowe, którymi dysponuje zarząd ROD na inwestycje i remonty wystarczają na sfinansowanie zadania, dlatego uchwałą walnego zebrania przyjmuje się partycypację indywidualną działkowców w danym zadaniu. Z tego powodu przygotowany wniosek na walne zebranie przez zarząd ogrodu musi być bardzo szczegółowo opracowany, uwzględniający nie tylko możliwości finansowe ogrodu, ale przede wszystkim możliwość działkowców. Przyjęta bowiem uchwała przez walne zebranie jest obowiązująca dla wszystkich użytkowników działek w ogrodzie.

  • Opłata energetyczna
    Zgodnie z § 149 regulaminu ROD opłatę uchwala walne zebranie. Zgodnie z §143 pkt 2 regulaminu ROD opłatę za zużytą energię elektryczną uiszcza się według wskazań podlicznika po cenie ustalonej przez zakład energetyczny za kWh w terminach wyznaczonych przez zarząd ROD. Oplata energetyczna przeznaczona jest na pokrycie strat powstających w trakcie przesyłu energii wewnątrz ogrodu oraz innych obciążeń związanych z zarządzaniem siecią energetyczną i dotyczy tylko działek posiadających energię elektryczną.

  • Opłata na rzecz ogrodu
    Zgodnie z § 148 regulaminu ROD uiszczana jest corocznie, w wysokości i terminie uchwalonym przez walne zebranie. Jest przeznaczona na funkcjonowanie ogrodu, a w szczególności na pokrycie kosztów zapewnienia bezpieczeństwa, wywozu śmieci oraz bieżącej konserwacji infrastruktury i pozostaje w całości do dyspozycji zarządu ROD.

  • Wpisowe
    Zgodnie z § 68 regulaminu ROD, opłata uchwalana jest przez okręgowy zarząd według zasad ustalonych przez Krajowa Radę PZD. Środki pochodzące z wpłat wpisowego od nowych członków PZD przeznaczone są wyłącznie na oświatę ogrodniczą działkowców, w tym na szkolenia i instruktaż ogrodniczy, literaturę związkową dla działkowców oraz nowych członków PZD. W pełnej wysokości środki pochodzące z wpisowego zasilają Fundusz Oświatowy PZD we wszystkich jednostkach organizacyjnych PZD. Podlegają podziałowi: 20 % wpisowego przeznaczone jest na fundusz oświatowy rodzinnego ogrodu działkowego, 60 % na fundusz oświatowy okręgowego zarządu PZD, 20 % na fundusz oświatowy Krajowej Rady PZD.

  • Opłata inwestycyjna
    Zgodnie z § 71 statutu PZD wysokość opłaty inwestycyjnej wpłacanej przez nowych członków zwyczajnych ustala zarząd ROD według zasad określonych przez Krajowa Radę. Ogród działkowy wyposażony jest w infrastrukturę, która powstała głównie ze środków użytkowników działek z ich partycypacji w realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych. Dotyczy to urządzeń i wyposażenia ogrodu, z których korzystają wszyscy działkowcy. Dlatego wprowadzona została opłata inwestycyjna, którą należy rozumieć jako udział nowego członka PZD w powstaniu tej infrastruktury. Opłata ta jest corocznie ustalana przez zarząd rodzinnego ogrodu działkowego na podstawie wartości majątku ogrodu, wykazanego w bilansie w przeliczeniu na jedną działkę. Opłata inwestycyjna zasila w pełnej wysokości środki funduszu rozwoju rodzinnego ogrodu działkowego, przeznaczone na nowe inwestycje i remonty istniejącego wyposażenia i nie noże być przeznaczona na inne cele.